Excel Hedef Arama – (Goal Seek)

Excelde formülleri kullanan biri, formülün sonucunu formülü oluşturan bileşenlerin etkilediğini bilir. Örneğin formülümüz “=A1*B1” olduğunda formülümüzün sonucunun A1 ve B1 hücrelerindeki değerlere bağlı olarak değişeceğini biliriz.

Genellikle, excel kullanıcıları formülleri oluşturan hücrelerin değerlerinin ne olduğunu bilir ve sonucu merak ettiklerinden bir formül ile ilgili hücre değerlerini matematiksel veya mantıksal işlemlerden geçirerek sonuç değerini öğrenmek isterler. Ancak bazen ise ihtiyaçlar durumun tam tersi bir çalışma şeklinde olmasını gerektirebilir.

Burada ne demek istiyoruz? Demek istediğimiz şey, siz formülünüzün bulunduğu hücrenin sizin istediğiniz bir değeri oluşturmasını istiyorsunuz. Ancak bu formülün sonuç değerinin oluşmasını sağlayan hücrelerden bir tanesinin değerinin ne olması gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte tam da bu noktada yardımımıza Hedef Arama (Goal Seek) yetişiyor.

Bir örnek ile daha da detaylandıralım.

Örnek: Bir seçim olacak. Ve seçim sonucunda oyların en az 70%’ ini almanız gerekiyor. 5000 seçmenden oluşan bu seçimde oyların yüzde yetmişini alabilmeniz için en az kaç seçmenin oyuna ihtiyaç duyarsınız?

Evet oyu yüzdesinin hesaplandığı hücrenin değerinin, evet oyu sayısının değiştirilerek bulunmasına ihtiyaç duymaktayız. Daha sade bir anlatımla, formülü etkileyen bir hücre değerinin değiştirilerek formülün bizim istediğimiz sonucu vermesini görmek istiyoruz. Formül istediğimiz sonucu oluşturduğunda ise sonucu etkileyen seçmen sayısını öğrenmiş olacağız.

Şimdi bunu Hedef arama ile çözelim. Veri sekmesinde “Durum Çözümlemesi” nin altında bulunan araçlardan bir olan Hedef Arama üç parametreye ihtiyaç duyar.

  • Ayarlanacak Hücre: İstediğimiz sonucu vermesini istediğimiz formülümüzün olduğu hücrenin ismi. Yukardaki örneğimiz için C2 hücresi.
  • Sonuç Hücre: Formülümüzün bulunduğu hücrenin, bizim tarafımızdan istenen sonuç değeri. Yukarıdaki örneğimiz için 70 olmalı.
  • Değişecek Hücre: Formülümüzdeki sonucu etkileyen hücrenin ismi. Excel tarafından formülümüzün istenilen sonucu verebilmesi için excel tarafından değiştirilmesini istediğimiz hücrenin ismi. Yukarıdaki örneğimiz için B2 hücresi.

Şekilde de görüldüğü gibi Aranacak hücre alanına sonuç formülümüzün olduğu hücreyi ”C2”, sonuç hücre alanına elde etmek istediğimiz sonucu “70%” ve son olarak bu sonucu elde etmek için excelden değiştirmesini istediğimi hücre olan Değişecek hücre olan B2 seçtikten sonra Tamam butonuyla hesaplamasını istediğimizde, 70% olabilmesi için 3500 kişinin oyuna ihtiyaç duyduğumuz sonucunu elde ediyoruz.

 

[supsystic-tables id=27]

Osman SELVİ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir