Word’ de Kesmeler

Daha önce şu cümleyi hiç duydunuz mu?

“Elimde bir belge var. Ve bu belgede sayfalardan bir tanesinde bir tablo var. Sadece bu tablonun bulunduğu sayfa yapısının yatay olması gerekiyor. Diğer sayfaların ise dikey olmasını istiyorum.”

Veya şöyle bir başka cümleler duydunuz mu?

“Çalışmamdaki ilk beş sayfanın sayfa numaralarının roma rakamı ile, geri kalan sayfaların ise Türk Alfabesi rakamları ile numaralandırılmasını istiyorum.”

“İki sayfalı bir dosyada ilk sayfada yaptığım ekleme veya silme işlemleri ikinci sayfadaki içeriklerin kaymasına neden oluyor”

Yukarıda belirtilen istekler ve benzeri istekler, temelde Microsoft Word’ de bulunan kesmeler konusu altında çözülebilecek türden isteklerdir.

Kesmeler konusunu “Bölüm Sonu” ve “Sayfa Sonları” olmak üzere iki alt başlıkta işleyeceğiz.

1. Bölüm Sonlarının Kullanım Amaçları

Microsoft Word yazılımını çeşitli metin ihtiyaçlarını gidermek için karşılayanlar, belli zamanlarda ellerindeki dökümanın belli bölgeleri üzerinde diğer sayfalardan farklı düzenlemeler yapma ihtiyacı hissedebilirler. Yukarıdaki örneklerde de belirtilen belli bölümlerin diğer bölümlerden farklı, şu değişikliklerin yapılması istenilebilir.

 • Üst Bilgi ve Alt Bilgi Düzenleme
 • Sayfa Numaralarını Düzenleme
 • Sütun Sayılarını Düzenleme
 • Sayfaları Yönlendirme (Yatay – Dikey)
 • Sayfa Kenar Boşluklarını Düzenleme vb.

Yazımızda sürekli vurguladığımız belli bölümler oluşturma fikri ile, üstte belirtilen ihtiyaçları her bölümde kendine özgü düzenlemeler yapabilme olanağına sahip olabiliriz.

Standart bir Word kullanıcısı için metni kendisine göre belli bölümlerden oluşabilir. Ancak bu Word için bir anlam ifade etmez. Önemli olan Word yazılımına kendisinin anlayacağı dilden bölümlerimizi tanımaktır.

1.1.Metnimizi Nasıl Bölümlere Ayırabiliriz?

Metnimizi bölümlere ayırmak için Word’ de “Sayfa Düzeni” sekmesinde “Sayfa Yapısı” grubunda bulunan “Kesmeler” özelliğini kullanmalıyız(Şekil-1).

word_kesmeler

Şekil-1: Kesmeler

Şekil-1 ‘de de görüldüğü gibi, “Kesmeler” özelliği altında “Sayfa Sonları” ve “Bölüm Sonları” olmak üzere iki grupta özellikler bulunduğunu görebilirsiniz. Konumuz kapsamında ilgilendiğimiz grup “Bölüm Sonları” grubu. Bu grup yardımıyla belgemiz üzerinde istenilen bölümlerin oluşturulması sağlanabilir.

 

“Bölüm Sonları” grubu altında sunulan seçenekleri inceleyelim.

 • Sonraki Sayfa, Bu özellik yardımıyla imlecimizin bulunduğu sayfa bir bölüm sonu sayfası olarak atanır. Bir sonraki sayfa ise yeni bir bölümün ilk sayfası olur.
 • Sürekli, İmlecimizin bulunduğu sayfa hem önceki bölümün son sayfası hem de bir sonraki bölümün ilk sayfası haline gelir. İlgili sayfa önceki bölümün özelliklerini gösterir. Ancak bir sonraki sayfa için ise yeni bölümün ilk sayfası niteliğindedir.
 • Çift Sayfa, İmlecinizin bulunduğu sayfaya bir bölüm sonu eklemek, ancak bir sonraki bölümü ise sonradaki çift sayfadan itibaren oluşturmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir özelliktir.
 • Tek Sayfa, İmlecinizin bulunduğu sayfaya bir bölüm sonu eklemek, ancak bir sonraki bölümü ise sonradaki tek sayfadan itibaren oluşturmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir özelliktir.

1.2.Örnek Uygulamalar

[supsystic-tables id=’3′]

 

1.2.1.Bölümlere Farklı Türde Sayfa Yönlendirme Uygulama Videosu

 

1.2.2.Bölümleri Farklı Türlerde Sayfa Numaraları İle Numaralandırma

 

2.Sayfa Sonları

Oluşturduğunuz bir belgede, bir sonraki sayfaya geçiş için Enter tuşunu kullandınız. Sonradan belgenizin ilk sayfaları üzerinde bazı değişiklikler yaptınız ve yaptığınız değişikliklerin diğer sayfalarda kaymalara yol açtığını gördünüz.

Peki bu neden oluşur?

Enter tuşuna basmanız yeni bir paragraf başlangıcı yapmak istediğiniz anlamına gelir. Ve doğal olarak sonradan sizin için boşluk olan alanlara ekleme yapmak istediğinizde Word kendisi için paragraf, sizin için boşluk olan satırları bir aşağı kaydıracaktır. Hiçbir şey yazmadığınız alanların paragraflardan oluştuğunu düşünün. Silinmesini ister miydiniz?

İstemezdiniz tabi. Birşeyler yazmadığınız Enter basımları Word tarafından paragraf olarak algılandığı için, bunların otomatik silinmesi gibi bir düşünce mümkün değildir.

Sonuç olarak kullanıcı için boşluk olarak görünen alanlar, Word yazılımı için paragraf alanlarıdır.

kesme_ornegi_1

Şekil-2: Enter Tuşu Kullanımı

Şekil-2 ‘de de görüldüğü gibi, Enter tuşu ile mevcut sayfanızdan bir sonraki sayfaya geçtiğinizi düşünelim. Ve bir sonraki sayfanız da da çeşitli işlemler gerçekleştirdiniz. Belli bir süre sonra ilk sayfanıza yeni bir paragraf ekleme ihtiyacınız oluştu. Yeni paragrafınızı ekledikten sonra, ilk sayfada yaptığınız değişikliklerin ikinci sayfanızın düzenini etkilediğini gördünüz.

Bu sizin için bir sorun ise, Sayfa Sonları (Şekil-1) özelliklerinden faydalanmanız gerekir. Sayfa sonu eklediğiniz sayfanızda sonradan yapacağınız değişikliklerin sonraki sayfaları etkilemediği görebilirsiniz.

Microsoft Word’ de Sayfa Sonları bizlere üç farklı seçenek sunar. Şimdi bu özellikleri sırasıyla işleyelim.

2.1.Sayfa

İmlecin bulunduğu yere bir sayfa sonu ekleyip, imleci bir sonraki sayfanın başına konumlandırır. Bu işlemi yaptıktan sonra, sayfa sonu eklenmiş sayfanızda yapacağınız değişiklikler sonraki sayfaları etkilemeyecektir.

2.1.1.Sayfa Sonları Oluşturma Videosu

 

2.2.Sütun

Birden fazla sütundan oluşan bir belge oluşturduğunuzda, önceki sütunlarda yaptığınız değişikliklerin sonraki sütunları etkilemesini istemediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz Word özelliğidir.

word_kesmeler_sutunsonuekleme

Şekil-3: Sütun Sonu Ekleme

Şekil-3’de de görüldüğü gibi “Sütun Sonu” eklenilen bir sütunda sonradan yapılan değişiklikler sonraki sütun veya sütunları etkilemeyecektir. Sütunlu sayfa tasarımları kullanan Word kullanıcıları için can sıkıcı olabilen önceki sütunlardan kaynaklı sütun içeriklerinin kayması sorunu bu özellikle ortadan kaldırılabilir.

Osman SELVİ


4 thoughts on “Word’ de Kesmeler”

 • 1
  Alper on 28/12/2017 Cevapla

  Teşekkürler.

 • 3
  Uğur on 04/06/2018 Cevapla

  Yüksek lisans tezim 6 bölümden oluşuyor. Fakat her bölümün başındaki bölüm başlığım üstten bırakılan boşluk nedeniyle diğer sayfalardan farklı. Yani her bölüm başlığı için üstten 5 cm boşluk diğer sayfalar için ise 2.5 cm boşluk gerekiyor. Bunu yapınca word tezimi bir sürü bölüme ayırıyor ve sayfalandırma yapılamıyor. Daha doğrusu yapılıyor ama saçma sapan numaralar veriyor. Yardımcı olur musunuz?

  • 4
   Osman SELVİ on 05/06/2018 Cevapla

   Uğur bey, cümlelerinizde farklı bölümlerin ilk sayfalarının marjinlerinin bölümlerin sonraki sayfalarının marjinlerinden farklı olması ihtiyacınız var. Bildiğim kadarı ile word’ün bölümlere ayırma özelliği dışında bir çözüm bulunmamakta. Siz zaten bunu kullandığınızı ifade ediyorsunuz.

   Farklı çözüm yöntemi olarak, bölüm başlıklarınıza paragraf boşlukları özelliklerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir