Word’ de Sekmeler

Niçin Sekmeler?

Word’de her zaman düz metin ihtiyacımız olmaz. Bazen sayfanın farklı yerlerinde farklı düzenlerde metinlerin bulunması ihtiyacı oluşur. Buna en klasik örnek, dilekçe hazırlama ihtiyacı olabilir.

Dilekçede, başlık sayfaya ortalı olması gerekirken, dilekçeyi yazan kişinin ad, soyad, tarih ve imza alanları ise sağ tarafta alt alta ve ortalı olması gerekir.

Bu ihtiyacımızı nasıl karşılayabiliriz?

Bunu genellikle aşağıdaki iki yoldan biriyle gerçekleştiririz.

  1. Space Tuşu (Çoğu word kullanıcısı bu ihtiyacı Space tuşunu kullanıp yazıyı kaydırarak gerçekleştirmeye çalışır)
  2. Sekmeler

Peki bunu kendi bildiğiniz klasik yöntemlerle karşılamanın ne zararı var?

Sorunuza soruyla cevap vereyim. Alt alta hizalamanız gereken satır sayısı fazlaysa bunu sürekli Space tuşuyla mı hizalayacaksınız?

Cevabınız evet olsun. Peki bu metinlerden bir tanesini değiştirmeniz gerekti. Onuda mı tekrardan Space ile hizalayacaksınız?

Bunada cevabınız evet olsun.

Peki sizi zorlayalım biraz. Bu satırlarınızın hizasını yanlış yapmışsınız. Bunların biraz daha sola doğru olması gerekiyor. Peki bu durumda hepsini tek tek yeniden hizalamaya mı çalışacaksınız.

Buna da cevabınız evet ise, bence yazının geri kalanını okumanıza gerek yok :).

Cevabınız hayır ise, size bunu sekmelerle nasıl yapabileceğinizi ve düzen konusunda değişen ihtiyaçlarınızı nasıl kolaylıkla sekmeler sayesinde düzeltebileceğiniz göstereceğim.

Şimdi normal bir word kullanıcısının yazısı ile sekmeleri kullanmış başka bir kullanıcının çalışmalarını inceleyelim(Şekil-1).

sekme_kullanim_ornekleri

Şekil-1: Sekmeli ve Sekmesiz Çalışma Örnekleri

Şekil-1 de de gördüğünüz gibi, standart word kullanıcısı tarih, ad soyad ve imza alanlarını klavyenin space tuşu ile sağa doğru kaydırmış ve hizalamış. Ekranda görülen noktalar kullanıcının basmış olduğu Space tuşlarını temsil etmekte. Sizce örnekte kullanıcı kaç defa Space kullanmış. Cevap: Yaklaşık 350 defa.

Peki alttaki kullanıcı?

Cevap: Üç defa Tab tuşuna basmış o kadar. Aradaki farklı görebiliyor musunuz. Ne kadar fark var. Standart kullanıcının hizalamak için harcadığı zamanı veya yaptığı silme eklemeleri de artık siz düşünün :(.

Örneğe bir ek daha yapıp sekmeleri anlatmaya başlayalım. Peki İmza alanı ile Tarih alanının yerini değiştirin deseydim :). Sanırım yeniden hizalamak ile uğraşacaktınız. Bu durumda sekmeleri kullanmış birinin yeniden hizalama gibi bir sıkıntısı olmayacaktı.

 

Microsoft Word’ de Sekmelerin Kullanımı

Sekmeler, Word’ de sayfa düzeni için kullandığımız çok faydalı özelliklerdir.

Sekmeler Word ekranında bulunan cetvel üzerinde bulundukları konuma şıçramamızı sağlayan araçlardır. Gitmek istediğimiz yerde bir sekme var ise yapmamız gereken sadece TAB tuşuna basmaktır. TAB tuşu bizi sekmemizin olduğu noktaya sıçratacaktır.

Sayfamızın farklı yerlerine eklemiş olduğumuz farklı sekmeler ile istediğimiz noktalara sıçrayabilir ve alt satırlarda bunu devam ettirebiliriz. Bu sayede alt satırlarda aynı hizada metinler elde edebilirsiniz.

sekme_nerde_bulunur

Şekil-2: Sekme Seçim Alanı

Bu ihtiyaçlarımızı gidermek için size dört sekmeden bahsedeceğim.Bunlar Sol Sekme – Sağ Sekme – Orta Sekme – Ondalıklı Sekme olacak. Şekil-2 de de görüldüğü gibi, sekmelerin konumunu cetvel üzerinde sol tarafta görebilirsiniz. Bu konum üzerinde her bir tıklamanız farklı bir sekmenin kullanılır hale gelmesini sağlayacaktır. Şekil-2′ de Sol sekme seçilmiş durumda. Aktif seçimde olan bu sekmeyi kullanmak için yapmamız gereken tek şey cetvel üzerinde istenilen bir noktaya farenin sol imleci ile tıklamaktır. Tıklamanız ile birlikte cetvel üzerinde istenilen noktada bir sekme durağı oluşacaktır. Ve TAB tuşuna basılmasıyla istenilen noktaya hızlıca gidilebilir.

 

Sekme Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sekmelerin faydalarından bahsedildikten sonra, şimdi sıra yanlış kullanımlardan bahsetmeye geldi.

Diyelim ki belli satırlarda kullanmak için cetvelinize sekmeler eklediniz ve kullandınız. Yeni bir satıra geçtiniz ve bu satırda ve bu satırdan sonra artık ilgili sekmeyi kullanmaya ihtiyacınız kalmadı. Bu durumda ilk yapmamız gereken ilgili sekmeyi cetvelden kaldırmaktır.

Şunu sorabilirsiniz. Sekmeleri kaldırırsak, önceki satırlarda kullandığımız yerlerdeki yazılarda bir sorun oluşmaz mı?

Cevabı hayırdır. Sekmeler, onu kaldırdığınız satır ve sonrasında kullanılmaz hale gelir. Önceki satırlara tıklarsanız, o satırlarda kullanmış olduğunuz sekmenin yerinde durduğunu göreceksiniz.

Böylelikle sekmelerin gereksiz yer tutmalarından kaynaklanan, TAB tuşu ile gereksiz sıçramaların önüne geçebiliriz. Siz satırın sonundaki bir sekmeye sıçramaya çalışırken, satırın önceden başına eklenmiş bir sekmeye sıçramak gereksiz enerji tüketimine sebep olacaktır.

Bir diğer yanlış kullanım örneği diye niteleyebileceğimiz nokta ise, satırlarda yazı yazdıktan sonra ilgili satırlara sekme eklemek olabilir. Sekmeleri kullanmaya hakim biriyseniz pek sorun olmayacaktır. Ancak yeni kullanmayı öğrenen birinin bir satıra yazı yazmadan önce sekmeyi eklemesi daha sonra yazıyı yazmasında fayda olacaktır.

 

Cetvel Üzerinde Bulunan Sekmeleri Nasıl Silebilirim?

Yapmanız gereken tek şey, cetvel üzerinde bulunan istediğiniz sekmeyi tutmak ve aşağı doğru çekip bırakmak. Hepsi bu kadar. Bu işlemi yaptıktan sonra ilgili sekmenin cetvel üzerinden kaldırıldığını göreceksiniz.

 

Sekme Türleri Nelerdir ?

  1. Sol sekme, cetvel üzerine yerleştirdiğiniz noktadan başlayarak yazmanızı ve yazının sağa doğru ilerlemesini sağlar. Özellikle sorulan bazı sorulara verilecek cevapların alt alta sola hizalı olması istenildiğinde kullanılan özelliktir.
  2. Sağ sekme, cetvel üzerinde yerleştirdiğiniz noktadan başlayarak yazınızın sola doğru ilerlemesini sağlar. Bu sayede yazılarınız sola doğru kayacak, sağ tarafta bir kayma olmayacaktır. Alt satırlarda da kullanılmaya devam edilmesi durumunda yazılar sağa hizalı olarak gözükecektir.
  3. Orta sekme, cetvel üzerinde eklediğiniz noktadan başlayarak her harfin birini sola birini de sağa atayarak yazınınız kendisine göre ortalanmasını sağlar. Özellikle alt alta yazılan ve ortalanması gereken Ad Soyad, İmza, Tarih gibi alanların düzenlenmesinde kullanılır.
  4. Ondalıklı sekme, Ondalıklı sayılarda ondalık işaretinin tam sayı kısmını sola, ondalıklı kısmını ise sağa koyarak ondalık işaretine göre sayınızın hizalanmasını sağlar.

sekme_turleri

Şekil-3: Sekme Türleri

Aşağıda bulunan tabloda Word’ ün doğru ve yanlış kullanımına ait örnekler görüyorsunuz. Bunları indirip inceleyebilirsiniz. Hocam sizdeki gibi detaylı gözükmüyor diyorsanız, Giriş sekmesinde bulunan “Tümünü Göster” özelliğine tıkladığınızda sayfanızdaki tüm tıklamaları görür hale gelebilirsiniz.

 

İndirilebilir Sekmeli ve Sekmesiz Örnekler

[supsystic-tables id=’1′]

 

Sekmelerin Kullanımına Dair Örnek Bir Uygulama (Dilekçe Örneği-1)

 


Osman SELVİ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir