Word’ de Tablolar

1.Niçin Tablolar?

Microsoft Word yazılımında Tablo özelliğini kullanarak çeşitli amaçlar için tablolar oluşturabiliriz. Bunlarından en bilineni veri tablolarıdır. Bu tablolar ile Word dosyamız içerisinde ihtiyaç duyulan yerlerde verilerimiz çeşitli başlıklar altında bir araya getirilebilirler.

Word’ de bulunan Tablo özelliğini ile sadece temel veri tablosu ihtiyaçlarının giderilmesi dışında, çeşitli uygulamalar geliştirmek için de kullanabiliriz. Buna verilebilecek en basit örnek Tablo özelliğini kullanarak form tasarımı yapmak olabilir. İnsan kaynaklarında çalışan biri olarak, İşe Başvuru formunu Word’ de bulunan Tablo özellikleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Veya basit sipariş formları, çeşitli makbuz örneklerini yine Word’ de bulunan Tablo özelliklerini kullanarak oluşturabilirsiniz.

Ancak burada bir noktayı gözden kaçırmadan bu uygulamaları gerçekleştirmeye başlamalıyız. O da Word, Excel veya hangi Microsoft Office yazılımını kullanıyorsanız, o uygulama ile birlikte gelen özelliklerden farklı iş alanlarında profesyonel çözümler beklememek olmalıdır. Bu yazılımların her biri farklı bir amaç için geliştirilmiştir. Profesyonel çözümler bekliyorsanız, o alan ile ilgili yazılım çözümlerini incelemenizde veya profesyonel desteğe başvurmanızda fayda vardır.

Microsoft Office Word’ de Tablo özellikleri varken, Microsoft Excel veya Microsoft Power Point yazılımlarında da tablo özellikleri olduğunu unutmayalım. Her yazılımda, o yazılım içerisinde ihtiyaç duyulabilecek tablo özellikleri ile karşılaşırsınız.

Word kullanıcılarında tablolar konusunda en sık karşılaşılan yanlış beklenti, Microsoft Excel’ de yapabilecekleri tablo işlemlerini burada beklemektir.

Örneğin, Word’de Excelde olduğu gibi gelişmiş formül işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Word size basit formül araçları sunar. Ancak bunlar Excel’deki kadar gelişmiş fonksiyonlar olmayacaktır. Veya Excelde olduğu gibi iki sayı içeren hücreyi seçip aşağı doğru çekip hücre değerlerinin değişmesini bekleyemezsiniz.

Bu yazımızda Word’ ün bize sunmuş olduğu Tablo özelliklerini kullanarak önce basit bir veri tablosu oluşturmayı işleyeceğiz. Sonrasında ise basit bir form tasarımı ile konumuzu tamamlayacağız.

2.Word’ de Tablo Oluşturma ve Düzenleme

Word yazılımda tablo oluşturmak için, Ekle sekmesine gitmeliyiz. Burada resimde de görülen Tablolar grubunda bulunan Tablo’ ya tıklayarak karşımıza gelen tablo oluşturma seçeneklerini kullanarak istenilen satır ve sütun sayısında tablo oluşturabiliriz.

tablo_olusturma

Şekil-1: Tablo Oluşturma

Yukarıdaki resim üzerinde, birden fazla tablo oluşturma seçeneğimiz olduğunu görüyorsunuz. Şimdi bunları sırasıyla tek tek açıklayalım.

1. Hızlı Tablo Oluşturma: Şekil-1 de de gördüğünüz gibi Word bize 10 sütun, 8 satıra kadar hızlıca sayfamızda tablo oluşturma imkanı sunmaktadır. Yapmamız gereken, fare imlecini ızgara üzerinde hareket ettirmektir.

2.Tablo Ekle: Bu özellik ile, bir önceki özellikten farklı olarak, herhangi bir satır sütun sınırlaması olmadan istenilen boyutlarda bir tablo oluşturulabilir.

3.Tablo Çiz: Kendi tablonuzu kendiniz tasarlamak istediğinizde kullanmanız gereken bir özelliktir. Tablo çiz seçildikten sonra imleciniz kalem şeklini alacaktır. Kalem imleci ile sayfanın istenilen bölgelerinde tablolar oluşturabilirsiniz.

4.Excel Elektronik Tablosu: Microsoft Excel’ deki tablo özelliklerinden faydalanmak isteyen kullanıcıların faydalanabileceği Word özelliğidir. Bunu seçmeniz halinde sayfanıza bir Excel tablosu gömersiniz. Aktif olduğu sürece Excelin tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

5.Hızlı Tablo Şablonları: Bu özellik ise, hazır tablo şablonları kullanmak isteyen kullanıcılar için oluşturulmuştur. İncelerseniz, farklı hazır tablo şablonlarını görebilirsiniz.

 

3.Word’ de Tabloları Düzenleme

Word’de oluşturulmuş bir tablo üzerinde düzenleme işlemi yapmak istiyorsanız, öncelikle tablo üzerinde bir alana tıklamalısınız. Böylelikle normal sekme sırasında görünmeye Tasarım ve Düzenleme sekmelerini görünür ve kullanılır hale getirebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte iki sekmeden biri olan “Düzen Sekmesini” inceleyelim.

3.1.Microsoft Word’de Tablolara Ait Tasarım Sekmesinin İncelenmesi

3.2.Microsoft Word’de Tablolara Ait Düzen Sekmesinin İncelenmesi (Video)

 

Şimdi ise basit bir takvim örneği ve gider pusulası örneklerini Tablo oluşturma ve biçimlendirme işlemlerini uygulamalı gerçekleştirelim. Aşağıdaki tablodan uygulamaları indirebilirsiniz. Tablonun altında bulunan videolardan da uygulamaları inceleyebilirsiniz.

[supsystic-tables id=’2′]

 

Takvim Oluşturma Örneği – 1

Gider Pusulası Örneği – 1

Bağış Alındı Örneği – 1

Form Tasarım Örnekleri

Word’ de Tablo özelliğini sadece veri tabloları için değil, farklı form tasarımları yapmak için de kullanabiliriz. Buna “İşe Başvuru Formu”, “Özgeçmiş”, “Personel Bilgi Formu” veya herhangi bir “Bildirim Formu” örnek olarak verilebilir.

Bunu gerçekleştirmek için ilk yapmamız gereken, sayfanızın yerleşim düzenini iyi planlamaktır. Ne nerede durmalı. Bu yerleşimi kaç satır ve sütundan oluşan bir tablo ile bölümlere ayrılması gerektiğini düşünmeli. Hatta gereken yerlerde ihtiyaç halinde oluşturduğunuz tablonun hücreleri içerisine farklı tablolar da yerleştire bilmeliyiz.

Ben şahsen, her şeyi bir tablo ile hazırlamaktan ziyade, iç içe tabloları kullanarak sayfa yerleşimini düzenlemeyi tercih ediyorum. Bunun en temel sebebi, detaylarda sonradan ihtiyaç duyduğumuz değişiklikleri dış tablo ile uğraşmadan, iç tablo üzerinde yapmanın çok daha kolay oluşudur.

Bu cümlemizi aşağıdaki tabloda bulunan örneklerin uygulamasını gerçekleştirerek gösterelim.

Tabloda örnek uygulamalar başlığı altında bulunan dosyaları indirebilir ve aşağıdaki videoları takip ederek benimle birlikte uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamanızı bitirdikten sonra ise yine aynı tabloda çıktılar başlığı altında video uygulamasında gerçekleştirilen Word dosyasını indirip kendi çalışmanızla karşılaştırabilirsiniz.

[supsystic-tables id=’18’]

 

Word ile Başvuru Formu Uygulaması-1

 

Word İle CV Örneği Hazırlama

Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi Word’ deki tablo özellikleri kullanılarak düzgün CV(Özgeçmiş)’ ler oluşturmak mümkündür.

Hazırlanacak CV(Özgeçmiş)’ de hangi verilerin sayfanın neresinde bulunacağı ve nasıl gruplandırılacağı öncelikli karar verilmesi gereken noktadır.

Örneğin kişisel bilgileriniz ile eğitim geçmişiniz veya iş tecrübelerinizin gruplandırılmasında fayda vardır.

Bunlara karar verdikten sonraki işlem, hedef çıktının Word’ deki tablo özellikleri ile oluşturulmasıdır.

 

Osman SELVİ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir