Word’de Şekiller Tablosu Oluşturma ve Düzenleme

1.Şekiller Tablosu Oluşturma

Tıpkı içindekiler tablosu oluşturmakta olduğu gibi, şekiller tablosunda da belgenizde bulunan resim, tablo, şekil, denklem vb. nesnelere ait başlıklar ekleyebilir ve bunlardan belgenizin başında şekiller tablosu oluşturabilirsiniz.

Ancak bunu yapmaya çalışırken şu hataya düşmemek gerekir. İki defa içindekiler tablosu özelliklerini kullanarak şekiller tablosu oluşturmaya çalışmayınız.

Başvurular sekmesi altında bulunan “Resim Yazıları” grubu yardımıyla istenilen şekiller tablosu oluşturulabilir.

Peki şekiller tablosunu nasıl oluşturabiliriz?

Öncelikle belgede bulunan tüm şekil, tablo, denklem vb. nesnelere ait resim yazılarını eklemeliyiz. Bunu gerçekleştirdikten sonra ise, ilgili nesnelerden şekiller tablosu oluşturulabilir.

Elimizde bulunan bir nesneye ait resim yazısı eklemek için, öncelikle ilgili nesne seçilmiş olmalıdır. Seçim işlemi gerçeleştikten sonra ise Başvurular sekmesinde “Resim Yazıları” grubu altında “Resim Yazısı Ekle” özelliğine tıklanmalıdır(Şekil-1).

resimyazisiekleme1

Şekil-1: Resim Yazıları Grubu

“Resim Yazısı Ekle” özelliğine tıklandıktan sonra, karşımıza “Resim Yazısı” penceresi gelecektir(Şekil-2). Bu pencerede bulunan “Etiket” alanı yardımı ile nesnemizin türünü belirtiriz. Nesnemiz bir şekil ise etiket olarak “Şekil”, resim ise etiket olarak “Resim” veya denklem ise “Denklem” seçimi yapılır.

Konum alanında ise resim yazısının nesnenin altında veya üstünde seçenekleri ile konumu belirlenir.

“Resim Yazısı” alanında ise nesnemizin tanımını yapar bir cümle yazıldıktan sonra Tamam butonu ile nesnemize resim yazısı ekleme işlemi gerçekleştirilmiş olunur.

resimyazisiekleme2

Şekil-2: Resim Yazısı Ekleme

Belgemizde bulunan tüm nesneler için bu işlem tekrar etmelidir.

Tüm seçimler ve tanımlamalar yapıldıktan sonra sıra ilgili nesnelerden “Şekiller Tablosu” oluşturmaya gelir.

Bunun için Şekil-1 de görülen “Şekiller Tablosu Ekle” özelliğine tıklanmalıdır. Tıklanması halinde Şekil-3 de görülen “Şekiller Tablosu” penceresi gelecektir.

Şekil-3: Şekiller Tablosu Penceresi

“Şekiller Tablosu” penceresi ile, tablomuzun görünümü üzerinde tercihler yapabiliriz.

İstenmesi halinde, şekillere ait sayfa numaraları gösterilmeyebilir. Veya “Sekme Öncüsü” değiştirilebilir.

İstenilen değişiklikler yapıldıktan sonra Tamam butonuna tıklanması halinde imlecin bulunduğu noktaya Word tarafından bir şekiller tablosu eklendiğini görebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda şekiller tablosu oluşturumuş ve oluşturulmamış iki belge bulunmakta. İndirip inceleyebilir, hatta kendi şekiller tablonuzu oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

[supsystic-tables id=’5′]

1.1.Şekiller Tablosu Oluşturma Örnek Uygulama Videosu

 

2.Şekiller Tablosu Güncelleme

Belgemizde aşağıdaki durumlarda şekiller tablomuzun güncellenmesi gerekir.

 • Belgeye yeni nesne veya nesneler eklenmiş ise,
 • Belgede bulunan bazı nesneler silinmiş ise,
 • Belgede bulununan nesnelere ait resim yazılarımda değişiklikler yapılmış ise,
 • Belgemizde bulunan nesnelerin konumlarında değişiklikler olmuş ise(Yerleri değişmiş ise),

kullanıcı tarafından şekiller tablosunun güncellenmesi gerekir.

Şekiller tablosunun güncellenmesi için, belgede bulunan şekiller tablosuna sağ tıklayıp(Şekil-4), “Alanı Güncelleştir” seçeneği seçilmelidir.

Şekil-4: Şekiller Tablosu Alan Güncelleştirme

Seçim işleminden sonra karşımıza “Şekiller Tablosu Güncelleştir” penceresi gelir (Şekil-5). Kullanıcı sadece sayfa numaralarının güncellenmesi veya yapılmış tüm değişikliklerin tabloya yansıması sağlamak için “Tüm Tabloyu Güncelleştir” seçeneğini seçerek güncelleştirme işlemini sağlayabilir.

Şekil-5: Şekiller Tablosu Güncelleştir Penceresi

 

3.Şekilere Ait Stillerin Değiştirilmesi

Belgemizde bulunan şekillerin resim yazılarının stillerinin değiştirilebilmesi için Giriş sekmesinde bulunan Stiller özelliği kullanılmalıdır.

Çalışmamızda stiller penceresini kullanarak çalışacağız. Stiller penceresini görebilmek için Şekil-6 da görülen ok işaretine tıklanmalıdır.

word_baslikstilleridegistirme

Şekil-6: Stiller Penceresi

Belgemizde bulunan nesnelerin resim yazılarının stillerinin değiştirilebilmesi için, “Stiller” penceresinde bulunan “Resim Yazısı” özelliği kullanılmalıdır.

İstenilen değişikliklerin yapılabilmesi için öncelikle belgemizde bulunan tüm resim yazılarını seçecek, daha sonra ise istenilen değişiklikleri gerçekleştireceğiz.

resimyazisistilidegistirme

Şekil-7: Şekillere Ait Resim Yazılarının Seçilmesi ve Değiştirilmesi

Şekil-7’de de görüldüğü gibi kullanıcının belgede var olan resim yazılarını seçmesi daha sonra ise yine aynı yerde bulunan “Değiştir” özelliği ile istenilen değişiklikleri gerçekleştirmesi gerekmektedir(Şekil-8).

word_baslikstilleridegistirme3

Şekil-8: Stiller Penceresi

3.1.Şekillere Ait Resim Yazılarının Düzenlenme Uygulama Videosu

 

4.Şekiller Tablosu Stillerinin Değiştirilmesi

Şekillerimize (Nesne) ait resim yazılarının değiştirilmesi dışında, birde bunlardan oluşturulmuş şekiller tablosu düzenlenmek istenirse yukarıdaki adımlardaki gibi benzer işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yukarıdaki uygulamadan farklı olarak bu sefer “Resim Yazısı” özelliği yerine “Şekiller Tablosu” özelliği seçilmesi gerekmektedir. İşlem adımları aynıdır.

4.1.Şekiller Tablosu Yazılarının Düzenlenmesi Uygulama Videosu

 

Osman SELVİ


14 thoughts on “Word’de Şekiller Tablosu Oluşturma ve Düzenleme”

 • 1
  onur on 27/06/2017 Cevapla

  Acil birşey sorabilirmiyim. Ben Şekil 1.1 1.2 1.3 şeklinde bi tablo oluştudum ancak yeni bölümdeki etiket Şekil 2.1 2.2 2.3 şeklinde gidicek. Bunların ikisini aynı tabloda gösteremiyorum yardımcı olabilirmisiniz

  • 2
   Osman SELVİ on 01/07/2017 Cevapla

   Şekiller tablosu üzerine sağ tıklayıp güncelleştirme yaptınız mı?

   • 3
    hande on 20/05/2018 Cevapla

    aynı sorun bende de var bende tabloları birleştiremiyorum..

 • 4
  kübra on 10/01/2018 Cevapla

  Merhaba,

  Tezim için aynı uygulamanın tablo listesi seçeneği ile tablo listesi oluşturmak istediğimde sadece 6 ya kadar tablo listesine ekliyor bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz ?

  Teşekkürler,

  • 5
   Osman SELVİ on 10/01/2018 Cevapla

   Tabloya ait resim yazısı ekledikten sonra manuel ilgili başlıklar üzerinde oynadığınızda bu sorun oluşabilir. Çözümü için lütfen şekil veya tablolarınıza ait resim yazılarını yenileyiniz

 • 6
  yusuf on 16/01/2018 Cevapla

  şekil ve tablo listesine nasıl başlık ekleyebilirim? şekil no, sayfa no şeklinde başlık yapmaya çalııyorum en üstte

  • 7
   Osman SELVİ on 17/01/2018 Cevapla

   Bunun için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok Yusuf bey. İlk satıra “Şekiller Tablosu” yazmanız yeterli. Eğer bunu bir başlık olarak değerlendirmek istiyorsanız lütfen içindekiler tablosu oluşturma yazımızı bir okuyunuz. Orada başlık olarak nasıl belirleyebileceğiniz ile ilgili bilgiler mevcut.

   Kafanıza takılan başka bir şey olması halinde çekinmeden tekrar sorabilirsiniz.

   Başarılar

 • 8
  Göksel on 04/02/2018 Cevapla

  tezimde şekiller ve çizelgeler listesi oluşturdum. bulguları yazarken çapraz başvurudan çizelge ismine atıf yaparak yazı yazmak istediğimde çapraz başvuru listesinde çizelgeleri seçince benim çizelge listem orada gözükmüyor.
  şekil, denklem listem gözükmesine rağmen çizelge listesi yok.

  bunu nasıl halledeceğim.

  • 9
   Osman SELVİ on 05/02/2018 Cevapla

   Merhabalar Göksel Bey, şekiller tablosu oluşturduktan sonra yapılan klasik bir hatayı yapıp yapmadığınızı önce kontrol etmemiz gerekiyor. Bunun için şöyle bir sorum olacak. Şekil, tablo vb. nesnelere resim yazısı ekledikten sonra manuel düzenlemeler yaptınız mı? Problemin kaynağı bu olabilir.

   Bu değil ise, çapraz başvuru kullanımınız da bir eksiklik var demektir. Çapraz başvuruya tıkladıktan sonra referans türü alanında tezinizdeki tablo, şekil vb türü seçmeniz halinde ilgili çizelgeye ait kayıt gelmesi gerekir.

   Yine de olmuyor ise tek sayfalı bir örnek benimle paylaşabilirseniz hatanıza yardımcı olmaya çalışabilirim

 • 10
  Ezgi Alyakut on 01/05/2018 Cevapla

  Merhabalar Osman Bey,
  Şekiller tablomda Şekil 2. ile metin arasında 2,5 cm boşluk olması gerekiyormuş (tez format gereği) Ancak bir türlü ayarlayamıyorum. Yani metin içinde şekil yazısı eklerken “Şekil 2.1 Görünüş” şeklinde yazacak (Ki benimkiler de bu şekilde), ancak şekiller tablosunda “Şekil 2.1 Görünüş” şeklinde yazmalı. Fakat bir türlü ayarlayamıyorum. Umarım bildiğiniz bir durumdur ve çözüme ulaştırabiliriz.
  Teşekkürler.

  • 11
   Osman SELVİ on 02/05/2018 Cevapla

   Ezgi hanım, vereceğim cevabı okuyacak okuyucuların cevabı doğru anlayabilmeleri için sorunuzu biraz açmakta fayda var.

   “Yani metin içinde ” ifadenizde biraz karışıklı var. Oluşturulmuş bir şekil metin içerisinde kullanılma ihtiyacı duyulduğunda “Çağraz Başvuru Özelliği” kullanılması gerekir ve “Şekil 1 de görüldüğü gibi” veya “Bakınız Şekil-1” gibi bir atıfta bulunulur. Bu durumda şekil yazısının tamamı paragrafta bulunmaz.

   Sizin sorunuz, şekil yazısı ile sonraki paragraf arasındaki boşluk ise, bu durumda ise Word’ün giriş sekmesi altında paragraf grubunda bulunan “Satır Aralığı” seçeneği ile boşluğu 2.5 cm olarak ayarlayabilirsiniz. Ve muhtemelen sizden istenen de budur.

   Yukarıdaki cümlelerim sorunuza cevap olacaktır. Ancak local değişiklikler ile fazla vakit kaybetmenizi tavsiye etmem. Vaktiniz var ise word’ün stil özelliğini öğrenmeli ve tezinizde istenen özellikleri tüm belgeyi kapsayacak şekilde genel kurallar oluşturmanız zaman tasarrufu açısından daha faydalı olacaktır.

   Çalışmanızda başarılar dilerim…

 • 12
  yunus özkurt on 12/05/2018 Cevapla

  merhabalar, tez çalışmalarının çoğunda basit şekil tanımlamaları yer almaz. Birinci bölümdeki şekiller Şekil 1.1. – Şekil 1.2. vd, ikinci bölümdeki şekiller Şekil 2.1. – Şekil 2.2. vd, üçüncü bölümdeki şekiller Şekil 3.1. – Şekil 3.2. vd. olarak ilerler. sorunumuz: şekiller tablosu oluşturulduğunda, sadece Şekil 1.1 ler tabloya alınıyor. Şekil 2.1. ler ve şekil 3.1 ler yok. Bunları eklemeye kalktığımızda, önceki tablo siliniyor, yerine eklenen geliyor. bu hata nereden kaynaklanıyordur. halbuki tüm şekil başlıkları usulüne göre metin içinde tanımlandı. şekiller tablosunda tüm şekil başlıklarının yer alması gerek miyor mu? Şekiller tablosu ekle denildiğinde Şekil 1.1. ler, Şekil 2.1. ler, Şekil 3.1. birleşerek tek bir tablo olmalı. bu hata nasıl giderilebilir. ilginiz için teşekkür ederim.

 • 13
  yunus özkurt on 12/05/2018 Cevapla

  sanırım sorunu anladım, ekleme işlemini yaparken, kürsörün önceki şekiller listesi alanı içerisinde olması gerekiyor. ayrıca, resim yazısı etiketinden eklemenin sıra ile yapılması gerekiyor. yani şekiller tablosu eklenirken, önce resim yazısı etiketinden Şekil 1.1. ler için Şekil 1. seçilmeli. Bu tablo oluştuktan sonra, kürsörü tablonun son başlığının olduğu yere konumlandırıp tekrar şekiller tablosu ekle düğmesi ile bu sefer Şekil 2.2.ler için Şekil 2, sonra aynı ekleme işlemi ile Şekil 3.1.ler için Şekil 3 vd. suretiyle ayrı ayrı eklemeler ile şekiller tablosu birleşikmiş gibi oluşturuluyor. ilginç bir işlem. hepsini tek bir ayar ile yapan kısım var ise, ben bulamadım. kolay gelsin.

 • 14
  Tuna Ufuklu on 23/09/2018 Cevapla

  tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir